XXIX Festyn Archeologiczny już niedługo! Światła na Biskupin!
Na zdjęciu ubiegłoroczny festyn archeologiczny w Biskupinie, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP.
Jak żyli dawni mieszkańcy Biskupina i jak przebiegały #pionierskie badania, które zapoczątkowały historię jednego z najważniejszych muzeów archeologicznych w Polsce? Odpowiedź na te pytania będzie można uzyskać podczas XIX Festynu Archeologicznego w Biskupinie. Impreza rusza już w najbliższą sobotę (14 września) i potrwa pięć dni.
– Kompleks archeologiczny w Biskupinie to miejsce dla wszystkich – najmłodszych, młodzieży, seniorów i całych rodzin, pasjonatów historii i tych którzy dopiero zaczynają odkrywać tajemnice przeszłości. Placówka wciąż inwestuje i bez przerwy aktualizuje bogatą ofertę edukacyjną, dostosowując ją do najnowszych trendów i oczekiwań gości. Tłumy turystów, które odwiedzają Biskupin są potwierdzeniem, że proponowana przez nasze muzeum formuła edukacji historycznej i zabawy z historią to strzał w dziesiątkę – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Tematem przewodnim tegorocznego festynu będzie sam Biskupin. Hasło tegorocznej imprezy to ,,Biskupin. Pierwszy pomnik historii” ma przypominać o wpisaniu 30 lat temu rezerwatu archeologicznego na prestiżową listę pomników historii. W programie znalazły się też wydarzenia nawiązujące do 90 rocznicy badań archeologicznych w tym miejscu. Nie zabraknie informacji o badaczach Biskupina i wynikach ich interdyscyplinarnych badań, będzie można między innymi zobaczyć zrekonstruowany wykop z lat 30. XX wieku, a także walk wojów, prelekcji, pokazów rzemiosła, koncertów muzyki dawnej i rejsów statkami. Atrakcje przygotowano z myślą o wszystkich grupach wiekowych.
Trwające pięć dni (14-18 września) wydarzenie będzie podrożą przez tysiąclecia – od neolitu do wczesnego średniowiecza. Szczegóły na stronie muzeum.
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie jest marszałkowską instytucją kultury. To jeden z największych rezerwatów archeologicznych w Europie (zajmuje obszar prawie 40 hektarów). Na jego terenie znaleźć można bogate ślady osadnictwa od epoki kamienia aż do wczesnego średniowiecza, w tym pozostałości wyjątkowo dobrze zachowane osady obronnej z przełomu epok brązu i żelaza zwanej „Polskimi Pompejami”. Ze wsparciem samorządu województwa rezerwat sukcesywnie realizuje projekty umożliwiające rekonstrukcję i stylizację kolejnych obiektów.
W Muzeum Archeologicznym w Biskupinie powstanie nowy pawilon. Zorganizowany przez placówkę konkurs na koncepcję nowego budynku, wygrała pracownia PROLOG z Wrocławia. Inwestycja rozpocznie się w 2025 roku. Budżet na przygotowanie projektu budowalnego wynosi 2,8 mln zł. Sama budowa obiektu ma kosztować 40 mln zł (więcej).
Zobacz też Biskupińskie podróże w czasie
Samorząd województwa jest organem prowadzącym dla Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Galerii Sztuki „Wozownia” w Toruniu, Muzeum Etnograficznego im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Opery „NOVA” w Bydgoszczy, Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, Pałacu Lubostroń w Lubostroniu, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Mistrzostwa Powiatu Bydgoskiego w piłce ręcznej. Igrzyska Młodzieży Szkolnej
- Ostrzeżenie meteorologiczne. Marznący deszcz powodujący gołoledź
- Ostrzeżenie meteorologiczne. Minusowe temperatury i gołoledź
- Ostrzeżenie meteorologiczne. Spodziewane marznące opady
- VIII edycja Koronowo MTB Maraton. Gmina zachęca do wsparcia wydarzenia
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!