Dziś mamy 22 grudnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:
13 grudnia 2024

Manewry ratowniczo-antyterrorystyczne. Intensywne i wymagające ćwiczenia

fot. powierzone

fot. powierzone

Od 8 do 10 listopada trwały intensywne i #wymagające ćwiczenia ratowniczo-antyterrorystyczne w Centrum Szkoleniowym Offshore MUSTC i na wodach Zalewu Szczecińskiego

Doskonalenie umiejętności ponad standard

To jest doskonalenie umiejętności ponad standard. Chcemy, żeby studenci zobaczyli, jak można koordynować się z profesjonalistami, którzy codziennie wykonują takie zadania – tak o zakończonych w niedzielę, 10 listopada, manewrach powiedział JM Rektor PM Wojciech Ślączka, który także obserwował ćwiczenia.

Manewry ratownicze i antyterrorystyczne, organizowane przez Akademicki Ośrodek Szkoleniowy Politechniki Morskiej MUSTC, to jedno z niewielu tak kompleksowych i zaawansowanych wydarzeń w naszym regionie.

To okazja do doskonalenia współpracy między służbami w sytuacjach kryzysowych, a dla studentów to konieczny element ćwiczeń, podnoszący ich bezpieczeństwo podczas samodzielnej pracy na morzu.

To ważne w naszej pracy, uczymy się, jak reagować w takich sytuacjach. To tylko trening, ale musimy być gotowi na najgorsze – mówił jeden ze studentów PM.

Studenci rozpoczęli ćwiczenia od wykładów teoretycznych w piątek, 8 listopada, które poprowadził weteran GROM, Andrzej K. Kisiel. W kolejnych dniach odbywały się ćwiczenia praktyczne.

Program manewrów obejmował:

- symulację ataku napastników na budynek,

- symulację ratownictwa wysokościowego, polegającą na zabezpieczeniu osoby poszkodowanej w bunkrze,

- symulację ratownictwa wodnego (m.in. skoki do wody, symulujący skok ze śmigłowca, wejście na tratwę ratunkową),

- ćwiczenia nurkowania na bezdechu,

- ćwiczenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy,

- symulację działań antyterrorystycznych na statku Nawigator XXI,

- pokaz działań ratownictwa wodnego (m.in. ewakuację ze statku, poszukiwanie poszkodowanych i podbieranie ich z wody, triage i udzielanie pierwszej pomocy).

Studenci muszą wiedzieć, jak reagować

Realizujemy pełny scenariusz działań wszystkich służb, które brałyby udział w takiej akcji, czyli ćwiczymy atak terrorystyczny i odbicie statku przez odpowiednie służby. To bardzo ważne, ponieważ piraci wciąż stanowią zagrożenie, a nasi studenci muszą wiedzieć, jak reagować na takie niebezpieczeństwa – wyjaśnił Tomasz Idziak, specjalista ds. szkoleń w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

W manewrach, poza studentami i pracownikami Politechniki Morskiej, brały udział liczne jednostki, m.in.:

- Policja,

- Straż Graniczna,

- Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR,

- Szczecińskie WOPR,

- Zachodniopomorskie WOPR,

- WOPR Police,

- Jednostka Ratownictwa Specjalnego OSP w Kowalewku,

- OSP Szczecin,

- OSP Trzebież,

- OSP Błotno,

- Stowarzyszenie Ratownicze ArtMed A.B.

Wydarzenie zostało objęte patronatem i wsparciem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz JM Rektora PM Wojciecha Ślączki. Podziękowania za wsparcie kierujemy również dla Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Tak intensywne ćwiczenia przygotowują uczestników do działania w najbardziej wymagających sytuacjach, a zdobyte umiejętności mogą uratować komuś życie.

Materiał: JRS Kowalewko

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!